Něco podobného jako v nadpisu jsem loni napsala do internetového vyhledávače poté, co mi kupovaný větvičkový korpus skoro celý opadal ještě před Štědrým dnem. Co bylo špatně, proč nevydržel alespoň do Vánoc?
První chyba byla, že věnec byl ze smrku stříbrného. Takový věnec opadá ve chvíli, kdy se na něj jen špatně podíváte. Ale znáte to, člověk nestíhá a přitom by rád dodržel tu tradici, tak ani pořádně nezkoumá, co koupil. Navíc jsem byla ráda, že jsem něco na poslední chvíli sehnala.
Druhá chyba byla, že nevím, před jakou dobou byl věnec vyrobený. V takovém případě nemůžu chtít ve výdrži zázraky, když ani nevím, jak dlouho už jsou větvičky bez vody.
Rozhodla jsem se tedy vyrobit si vlastní, od píky. Ale ne ledajaký. Po zadání zmíněného hesla mi vyskočily tipy na adventní věnce netradiční – například ze šišek, ze dřeva, či volně položených čajových svíček. Ne, tohle není to, co hledám. Slibněji vypadal trik s použitím větviček buxusu, tisu červeného, tújí, anebo břečťanu. Ale opravdu bych chtěla na slavnostní stůl položit něco jedovatého? Ne, ani tohle není cesta. Ač jsem to nikdy předtím nezkusila, nastal čas seznámit se blíže s florexem.
Florex je zelená aranžovací hmota, prodává se nejčastěji v kostkách, ale existuje i ve tvaru kulatého věnce s podložkou. Tato hmota nasákne vodu a výborně se hodí pro dekorace z živých květin, nebo třeba větviček. Věnec se mi podařilo sehnat ve třetím květinářství, svíčky, ozdoby a chvojí už jsem měla připravené a mohla jsem se pustit do výroby.

Potřebujeme:
- Korpus na věnec z aranžovací hmoty
- Chvojí (použila jsem jedlové)
- Vázací drátek
- Svíčky, bodce na svíčky, mašle, ozdoby
- Zahradnické nůžky a ostrý nůž
- Tavná pistole
Věnec z florexu ponoříme do vody, aby jí co nejvíc nasákl. Pozor, nesmíme věnec ponořit tlakem, nasákl by totiž jen na povrchu a uvnitř by zůstal suchý. Namáčíme tedy postupně, volně necháme plavat několik minut na hladině. Pro větší efekt můžeme po namočení obalit hmotu mikrotenovou folií, ale já jsem ji nechala jen tak. Vodu na korpus doplním během adventu.
Chvojí nastříháme na jednotlivé větvičky, které seřízneme do špičky a zapichujeme do zelené hmoty. Jakmile je povrch pokrytý, obmotáme věnec kolem dokola vázacím drátkem. Základ máme hotový. Do korpusu zapíchneme bodce s držáky na svíčky, které na ně vzápětí nasadíme. Kolem svíček nebo pod ně můžeme uvázat mašle. Používám ráda stuhy s drátky, jelikož drží krásně tvar, vlastně tak vydrží i do dalšího roku a máme ušetřeno několik minut práce. 🙂

Nakonec na věnec připevníme tavnou pistolí nebo drátky drobné ozdoby. Adventní věnec jsem letos ladila do zlaté a červené barvy, minulý rok zase do stříbrna.
Máme hotovo a adventní čas může začít!

Napsat komentář