Ozvěny napoleonských válek

Minulý víkend se konala v Bučovicích víkendová akce k příležitosti výročí bitvy u Slavkova. Akce byla velmi vydařený předvoj každoročních Napoleonských dní, které pak následovaly další víkend ve Slavkově u Brna, Tvarožné a okolních obcích. My jsme se zúčastnili pouze bučovického programu, ale rozhodně se nejednalo o žádného nevýznamného „chudého příbuzného,“ naopak se jednalo o pěkně vydařenou záležitost.

Chtěla jsem navštívit s Jindrou hlavně představení pro děti „Škola vojáka,“ ale měla jsem původně jinou představu. Pro Jindru bylo střílení z pušek moc hlasité, nic mu to neříkalo, nebylo to zjevně ještě divadlo pro děti jeho věku a tak jsme se vydali na prohlídku přilehlého vojenského tábora, kde současně probíhala ukázka dobových řemesel. Jindra byl nadšený z práce řezbáře i brašnáře, prohlédl si lazaret, historické nástroje, zbraně i paličkovanou krajku. Všichni byli velmi ochotní, rádi Jindrovi ukázali, jak co funguje, jak se co jmenuje a mohl si i potěžkat dřevěné sošky a šavli vojáka – prostě vše, co tříletého zvědavce mohlo zajímat. J Opodál také postávali koně, pro které později natrhal trávu (ale už jim ji zapomněl dát). První místo jeho zájmu ovšem suverénně obsadilo dělo, které ho velice zaujalo. Cokoliv, co má kola a byť jenom vzdáleně připomíná auto, přece stojí za bližší prozkoumání!

Po prohlídce tábora jsme se vrátili domů naobědvat a odpoledne vyrazili i s manželem na bitevní ukázku, která měla znamenat zlatý hřeb dne. Bitvě předcházel výcvik artilérie a kavalerie (jezdecká show) v podání skupiny Štvanci, mimochodem dost povedená. S představením DKS Štvanci jsem se setkala na několika historických akcích a vždycky mají co nabídnout.

Konečně proběhl nástup vojsk a začala bitevní ukázka z roku 1805. Šla jsem s Lindou úplně na okraj parčíku, ve kterém bitva probíhala, ale i když se Linda usmívala, tak jsem po chviličce raději vyrazila pryč. Přece jen ty rány začaly být dost hlasité a odrazy od okolních budov tuto hlasitost jen prohlubovaly. Jindrovi jsme na akci vzali střelecká sluchátka, ten na tom byl nejlíp. 🙂

Díky za parádní akci a třeba zase za rok!


Uveřejněno

v

od

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *